סוגי עמילן

צמחים לייצר עמילן ולהשתמש בו כדי לאחסן פחמימות לאנרגיה. כאשר אתם צורכים מזונות המכילים עמילן, זה הופך להיות מקור חשוב של אנרגיה עבור הגוף שלך. עמילנים, או פחמימות מורכבות, מורכבים משני מולקולות – עמילוז ועמילופקטין – המתחברות יחד ליצירת גרגרי עמילן. Amylose ו amylopectin יש מאפיינים שונים, אשר מגדירים את סוגים שונים של עמילנים.

עוף מתעכל לאט

Amylose מכיל 500-20,000 מולקולות של גלוקוז מחובר יחד בשרשרת ישר. השרשרת מתפתלת לתוך סליל ולאחר מכן שתי שרשרות קשורות זו לזו, ויוצרים מבנה המתנגד לאנזימי העיכול המנסים לשבור את מולקולות הגלוקוז. כתוצאה מכך, עמילוז מתעכל לאט ונספג, ולכן זה נקרא עמילן לעיכול לאט. Amylose יכול לעזור לשמור על רמת הסוכר בדם מאוזנת כי זה לא גורם ספייק גדול ברמות הסוכר בדם. כ 20 עד 30 אחוזים של עמילן טבעי בצמחים מורכב עמילוז.

במהירות מעוכל עמילן

Amylopectin הוא גדול באופן משמעותי מאשר amylose, עם מבנה המורכב של מיליוני מולקולות גלוקוז כי הסתעפות ויצרו מבנה גבישי. יחידות הגלוקוז שלה נבקעות בקלות במהלך העיכול, מה שהופך אותו לעמילן הניתן לעיכול במהירות. Amylopectin יכול להגביר את הסוכר בדם באופן זמני, אבל זה ואחריו ירידה הרעב בייצור של רמת הסוכר בדם. כ 70 עד 80 אחוז של עמילן טבעי הכולל צמחים מורכב amylopectin.

עמידה עמיד

הסוג השלישי של עמילן עמילן עמיד – לא מתעכל, אבל זה מותסס על ידי חיידקים המעי הגס שלך. התסיסה של עמילן מייצרת קצר שרשרת חומצות שרשרת המספקים אנרגיה לתאים במעי הגס. ישנם מספר סוגים של עמילנים עמידים. הסוג הראשון, אשר נמצא שעועית, זרעים, דגנים מלאים או גרגרים מחורצים חלקית, מוגן מפני העיכול כי זה בתוך קירות התא. הסוג השני מכיל כמויות גבוהות של עמילוז, אשר עמידות טבעית. סוג זה מגיע תפוחי אדמה, תירס ופרחים עמילניים כגון בננות. הסוג השלישי, שנמצא בלחם, תפוחי אדמה ואורז, הופך להיות עמיד יותר לאחר שהוא מבושל ומקרר.

מקורות עמילן

מזונות המכילים עמילן בדרך כלל יש את כל שלושת הסוגים, כך שזה לא קל ליצור רשימות של מזון כי הם מקורות טובים יותר מסוג אחד על פני השני, דוחות מאמר שפורסם ב “חומרים מזינים” במארס 2011. מקורות העליון של עמילן סה”כ הם דגנים , שעועית וירקות עמילניים כגון תפוחי אדמה, תירס ואפונה. תוכלו גם לקבל כמות קטנה יותר של אגוזים, זרעים, ירקות עמילניים ופירות. כמה עמילנים מופקים תירס או צמחים אחרים ו שונה כימית כדי להפוך אותם עמידים יותר לעיכול. הם מהווים קבוצה רביעית של עמילנים עמידים.