נטילת ויטמין D & סידן לאחר האימון

תזונאים כבר מזמן יודעים כי ויטמין D וסידן לעבוד יחד כדי לבנות ולתקן עצמות חזקות. שני החומרים המזינים משפיעים גם על השרירים ועל התנועה שלהם, ו קולטנים ויטמין D התגלו לאחרונה ברקמת השריר. בגלל תפקידם בתמיכה בבריאות השלד והשרירים, סידן וויטמין D עשויים לסייע בשיפור הביצועים הספורטיביים.

סידן וויטמין D בגוף

סידן הוא כנראה הידועה ביותר עבור תפקידה בבניית ושמירה על עצמות בריאות, אבל זה גם תורם למערכת העצבים תפקוד השרירים, השאלה, ושחרור של הורמונים בגוף. ויטמין D תומך קליטת סידן במערכת העיכול, ומסדיר את רמות הסידן ומינרלים אחרים בגוף. מחסור סידן או ויטמין D עלול להוביל לשכיחות גדולה יותר של שברים מתח בספורטאים. בנוסף, סקירה של 2010 שפורסמה ב “סקנדינביה Journal of Medicine & Science in Sports” ציינה כי ויטמין D ממלא תפקיד במבנה השריר ותפקודו, וכי חוסר ויטמין D עלול לגרום לירידה בביצועי השריר.

סידן וויטמין D מקורות

מוצרי חלב הם עשירים בסידן טבעי, ירוקים כהים כמו כרוב ברוקולי הם גם מקורות מצוינים. בנוסף, מזונות רבים מבוצרים בסידן, כולל דגני בוקר, טופו ומיצי פירות. על פי המכונים הלאומיים לבריאות, זה קשה עבור רוב האנשים כדי לקבל מספיק ויטמין D ממקורות מזון טבעיים, כגון דגים שומניים ושמן דגים. רוב הוויטמין D בתזונה האמריקאית מגיע ממזונות מועשרים, כולל חלב, מיצי פירות ודגני בוקר. בנוסף למקורות מזון, הגוף יכול לייצר ויטמין D משלו כאשר העור חשוף לקרינה אולטרה סגולה באור השמש.

היעילות של סידן וויטמין D לאחר האימון

מחקר מדעי על ההשפעה של סידן וויטמין D בתזונה שלאחר האימון הוא נדיר. מחקר שפורסם ב “רפואה ומדעים בספורט ופעילות גופנית” מצא כי נשים ששתו חלב ללא שומן לאחר האימון התחזקו, צברו מסת שריר רזה יותר ואיבדו יותר שומן מאשר נשים ששתו משקה פחמימות לאחר האימונים שלהן . מכיוון שחלב גבוה בסידן ובויטמין D, תוצאות אלו מעודדות את תומכי התיאוריה שלאחר האימון שלאחר האימון וצריכת ויטמין D הגדילה את הביצועים הספורטיביים. עם זאת, לא ברור אם ניתן להשיג את אותן תוצאות עם תוספי מזון או מקורות תזונתיים אחרים של החומרים המזינים, או האם תכולת החלבון של החלב הייתה אחראית להבדלים בין הקבוצות.

שיקולים

גם סידן וויטמין D עלולים לגרום לתופעות לוואי אם הם נצרכים עודף. רעילות ויטמין D יכולה לגרום לטווח של סימפטומים שאינם ספציפיים, כגון הפרעות קצב הלב וירידה במשקל. בגלל תפקידו קליטת סידן, ויטמין D יכול גם לגרום רמות סידן לעלות בדם. כמות גדולה מדי של סידן יכולה לגרום לעצירות, עלולה להשפיע על יכולת הגוף לספוג ברזל ואבץ, ועלולה לגרום לאבנים בכליות. ויטמין D או סידן ספקים עשוי גם אינטראקציה עם כמה תרופות. תגיד לרופא שלך אם אתה לוקח כל תוספי תזונה כדי למנוע אינטראקציות שליליות.