מה נורמלי ללחץ דם?

אחד הבדיקות הראשונות שבוצעו במשרד הרופא או בחדר מיון הוא לבדוק את לחץ הדם של האדם. לחץ דם הוא מדד פשוט אחד של הבריאות הכללית או אפילו מיידית, כאשר נורמלי, משקף טוב תפקוד הלב וכלי הדם ואת זרימת הדם. למרות לחץ דם נורמלי אינו פוסל את האפשרות של המחלה, זה סימן חשוב לבריאות טובה.

מה לחץ דם?

לחץ דם הוא מדד של כמה קשה הלב של האדם צריך לעבוד כדי לשאוב דם דרך הגוף. הדם מספק חמצן לתאים, כמו הדלק שמחזור דרך מכונית כדי לשמור על ריצה. עם כל פעימה של הלב, הדם נדחף דרך כלי הדם ומפעיל כוח, או לחץ, על הקירות של העורקים. אם הלחצים גבוהים מדי, לאורך זמן הם עלולים להזיק ללב או לכלי הדם. אם הם נמוכים מדי, חמצן לקוי מועבר לתאי הגוף.

לחץ דם טרמינולוגיה

לחץ דם מדווח כמערכת של שני מספרים: לחץ סיסטולי ולחץ דיאסטולי, המבוטאים כ”ממ כספית “או מילימטרים של כספית, כאשר לחץ הדם הוא 120 מעל 80 או 120/80 מ”מ כספית, הראשון הוא הלחץ הסיסטולי והשני הלחץ הדיאסטולי, הלחץ הסיסטולי משקף את הכוח המופעל כאשר חוזי הלב של האדם ודם נזרקים לעורקים, וככל שהלחץ גבוה יותר, כך על הלב לעבוד יותר עם כל פעימה, הלחץ הדיאסטולי התחתון מתרחשת כאשר הלב נשען בין הצירים.

לחץ דם תקין

הרופאים בדרך כלל לשקול לחץ דם של 120/80 מ”מ כספית או פחות להיות נורמלי ובריא. תשומת לב רבה יותר משולמת בדרך כלל ללחץ הסיסטולי, אך שני המספרים חשובים. או לחץ סיסטולי מעל 120 או לחץ דיאסטולי מעל 80 עשוי להיות סיבה לדאגה אם הקריאות להישאר גבוה באופן עקבי. לחץ דם גבוה, או יתר לחץ דם, לאורך זמן יכול להוביל התקף לב, שבץ, נזק לכליות ובעיות ראייה. לחץ דם נמוך הם בדרך כלל רק דאגה אם הם מתחת 90/60 מ”מ כספית או מלווה סימפטומים כגון סחרחורת, התעלפות, העור הדביק, נשימה רדודה או עייפות. הגורמים ללחץ דם נמוך כוללים התייבשות, זיהום חמור, אנמיה וכמה מצבי לב.

גורמים המשפיעים על לחץ דם תקין

לחץ הדם של הפרט יכול להשתנות מסיבות רבות. לחץ הדם בדרך כלל נמוך יותר במהלך השינה או במנוחה, והם גדלים עם מתח, חרדה או פעילות גופנית נמרצת. קריאה אחת לחץ דם גבוה הוא בדרך כלל של דאגה קטנה, אבל קריאות גבוהות באופן עקבי צריך להנחות הערכה רפואית. לחץ הדם יכול להיות מושפע מגורמים כגון גיל, מוצא אתני, מין וכושר גופני. לחץ הדם נוטה להגדיל ככל שאנשים ומערכות הלב וכלי הדם שלהם בגיל. גברים מתחת לגיל 55 נוטים יותר לקבל לחץ דם גבוה יותר מאשר נשים, אך הסיכון לנשים גדל לאחר גיל המעבר. השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, עישון ותזונה לקויה יכולים להגביר את הסיכון ליתר לחץ דם.

שמירה על לחץ דם תקין

שינויים באורח החיים יכולים לעזור לאדם לשמור על לחץ דם תקין. דיאטה נמוכה במלח כי יתרות פירות, ירקות ודגנים מלאים מומלץ בדרך כלל. פעילות גופנית סדירה או פעילות גופנית ושמירה על משקל בריא גם יכולים לעזור. איגוד הלב האמריקני טוען כי ניהול מתח, לא עישון סיגריות והגבלת צריכת אלכוהול הם כל השלבים החשובים כדי לשפר את לחץ הדם. אם קריאות לחץ הדם נשארות גבוהות למרות הצעדים האלה, שוחח עם רופא על אפשרויות טיפול נוספות.