מה הם הפונקציות של האנזים לקטאז?

לקטאז הוא חלבון שפועל כאנזים. אנזימים הם חומרים כימיים המסייעים לזרז תהליכים ביולוגיים ספציפיים. Lactase מיוצר בדרך כלל על ידי תאים בגוף שלך, אבל כמה אנשים הסובלים מחסר הלקטז ייתכן שיהיה צורך לקחת גלולות או כמוסות המכילות את האנזים. הבנת הפונקציות של לקטאז, יעזור לך להבין את הגוף שלך טוב יותר ולאפשר לך לקבוע אם אתה צריך להוסיף תוספי לקטז לתזונה.

Lactase הוא בעיקר אנזים העיכול המיוצר על ידי תאים מיוחדים כי קו לומן של המעי הדק, גנטיקה דף הבית הפניה מסביר. תאים אלה לספוג חומרים מזינים בתוך מערכת העיכול שלך. הגן האחראי להנחיית לקטז נקרא הגן LCT והוא ממוקם על כרומוזום 21. נזק לגן זה יכול להוביל לייצור לקטז תקין או פונקציה.

תפקידה העיקרי של לקטאז הוא לשבור סוג של סוכר הנקרא לקטוז. לקטוז הוא סוכר הנמצא בחלב ומוצרי חלב אחרים. כמו תרכובת סוכר גדולה, לקטוז לא יכול להיות נספג באופן טבעי על ידי הגוף שלך. כדי לעכל את צורת הסוכר, הגוף זקוק לקטז כדי לשבור לקטוז לשני חלקיקים קטנים יותר הנקראים גלוקוז וגלקטוז. אלה מולקולות סוכר קטנות יותר נספגים בקלות רבה יותר על ידי התאים במעי שלך. ללא לקטאז, לקטוז נשאר במערכת העיכול שלך ולא ניתן להשתמש על ידי הגוף שלך.

יש אנשים שאינם מסוגלים לייצר מספיק לקטאז כדי לענות על הצרכים של הגוף שלהם. במקרים מסוימים, האנזים lactase נעדר לחלוטין. מטופלים אלה סובלים מחוסר ללקטז, או מאי סבילות ללקטוז. על פי MedlinePlus, שירות של המכונים הלאומיים לבריאות, הסימפטומים של חוסר לקטז להתחיל 30 דקות עד 2 שעות לאחר בליעת חלב או מוצר חלב דומה. התסמינים כוללים נפיחות של הבטן, התכווצויות בטן, גזים, בחילות ושלשולים. מינונים גדולים של מוצרי חלב לעיתים קרובות גורמים לתסמינים חמורים יותר. לידה מוקדמת, ניתוח מעיים, מחלות מעיים ודלקות מעיים הם כל גורמי הסיכון האפשריים לפיתוח אי סבילות ללקטוז.

תוספי Lactase זמינים לחולים הסובלים מאי סבילות ללקטוז בלתי נסבלת. בדרך כלל, כמוסות אלה נצרכים רק לפני שאתה לבלוע מוצרי חלב. Lactase בתוך הקפסולה ממיס את הסוכר הכלול במזון וזה מאפשר לגוף לספוג את הסוכר. תמיד להתייעץ עם רופא לפני הוספת תוספי lactase לתזונה.

לקטאז

פונקציה של לקטאז

חסר לקטז

תוספי Lactase