מה ההבדל בין ל-קרניטין ואצטיל-קרניטין?

L- קרניטין ו אצטיל- L- קרניטין, הידוע גם בשם ALCAR, נופל תחת המונח הגנרית קרניטין. קרניטין נגזר חומצת אמינו והוא נמצא כמעט בכל התאים בגוף. קרניטין אחראי על העברת שרשראות חומצות שומן למיטוכונדריה, שם הם מתחמצנים כדי לייצר אנרגיה. Carnitine הוא גם אחראי על הסרת פסולת מוצרים מן המיטוכונדריה.

מבנה קרניטין

השם הרשמי של L-carnitine הוא L-3-hydroxy-4-trimethylammonio-butanoate, והשם הרשמי של אצטיל-ל-קרניטין הוא 3-אצטילוקסי -4-trimethylammonio-butanoate. ההבדל במבנה בין השניים הוא כי אצטיל- L- קרניטין יש קבוצה אצטיל, או CH3C = O, המצורפת אטום חמצן המחובר אטום פחמן ליד אטום חנקן של קבוצת אמוניום, ואילו אטום מימן מצורף לאטום חמצן זה ב- L-carnitine.

מקורות טבעיים של L-Carnitine

על פי מכון לינוס פאולינג, “בשר, עוף, דגים ומוצרי חלב הם המקור העשיר ביותר של L- קרניטין, בעוד פירות, ירקות ודגנים מכילים מעט L- קרניטין.” על פי משרד תוספי התזונה של המכונים הלאומיים לבריאות, L-carnitine מיוצר גם בכבד ובכליות.

השלמה עם L-Carnitine

על פי משרד תוספי התזונה, “ילדים בריאים ומבוגרים לא צריכים לצרוך קרניטין ממזון או תוספי מזון”, מאחר והכמות המיוצרת בגוף מספיקה לצרכיו. מועצת המזון והתזונה של האקדמיה הלאומית למדעים קבעה כי קרניטין אינו חומר מזין חיוני ולכן לא קבע קצבה תזונתיים מומלצת עבור קרניטין.

תוספי L-Carnitine

על פי מכון לינוס פאולינג, תוספי תזונה בארצות הברית עשויים להכיל גם אצטיל- L- קרניטין או L- קרניטין, בעוד צורה אחרת של קרניטין, proprionyl-L-carnitine, זמין למכירה באירופה. Acetyl-L- קרניטין מציע יתרון משני, כלומר אספקת קבוצות אצטיל, אשר נדרשים לייצור אצטילכולין, נוירוטרנסמיטר, על פי מכון לינוס פאולינג. אצטיל- L- קרניטין הוא גם נספג בקלות יותר במעי הדק מאשר L-carntitine וגם יותר בקלות חוצה את המחסום דם מוח, על פי משרד תוספי התזונה.

שימושים רפואיים של L-Carnitine

ראיות מדעיות מצביעות על כך ש- L-carnitine צריך להיות מתועד עבור אלו עם מחסור קרניטין ראשוני או משני, על פי משרד תוספי התזונה. מחסור קרניטין ראשוני הוא הפרעה גנטית, בעוד מחסור קרניטין משני נמצא אצל אנשים עם אי ספיקת כליות כרונית ואלו נוטלים כמה אנטיביוטיקה. רק L- קרניטין משמש לייצור גלולות carnitine מרשם או מרשם IV- פתרונות של קרניטין.